Page 146 - Maths Class 05
P. 146

Practice - 8
                    Practice - 8
                    Practice - 8
                    Practice - 8
            1.  Suman went to the market and purchased some articles. Find the total amount she spent,
                 from the following bill.


                      Name of the customer : Suman                                        Date : 16-01-2019


                      S. No.         Description           Quantity      Cost per unit     Total cost (in ` )


                        1.       Gel Pens                       9              ` 42            ___________

                        2.       Diaries                        3              ` 50            ___________

                        3.       Books                          2              ` 60            ___________


                                                                              Total            ___________


            2.  Complete the bill given below and find the total amount.

                      Name of the customer : Gulshan                                      Date : 04-01-2019


                      S. No.         Description           Quantity      Cost per unit     Total cost (in ` )


                        1.       Sugar                         3 kg            ` 38            ___________

                        2.       Gram                        2.5 kg            ` 42            ___________

                        3.       Tea                           1 kg          ` 205             ___________
                        4.       Wheat                         5 kg            ` 16            ___________


                                                                              Total            ___________


            3.  Kajal Gupta got the bill as given below from Big Bazar, East Delhi. Verify her bill.


                                                    Big Bazar, East Delhi

                      Name of the customer : Kajal Gupta                                  Date : 07-02-2019


                      S. No.         Description           Quantity      Cost per unit     Total cost (in ` )


                        1.       Soaps                          6              ` 22            ` 132.00

                        2.       Shampoo                        2             ` 159            ` 318.00
                        3.       Toothpaste                     3              ` 50            ` 150.00

                        4.       Hair Oil                       3              ` 55            ` 165.00


                                                                              Total            ` 765.00



                                                                 Mathematics-5          146
   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151